Autor: Administrator , 10. 10. 2008.

Dana 10. listopada 2008. u Podgoraču u prostorijama OŠ Hinka Juhna s početkom u 19.00 sati održana izložba slikarice Pavice Papa rođ. Mifka ( 1914. – 1996.).

Obitelj Pavice Papa već je početkom ove godine upriličila izložbu iste u Zavičajnom muzeju u Našicama, a tada je povodom obilježavanja prvoga dana XVIII. smotre folklora « Oj, jesenske duge noći » izložba ponovno prikazana u Podgoraču - mjestu u kojem je slikarica živjela 40 godina svoga života.

Izložba je obuhvatila 19 slika ove slikarice ( od ukupno šezdesetak radova), a nazočni su bili članovi obitelji Papa i Mifka te mještani općine Podgorač. Izložbu su otvorile Dolores Papa, najmlađa slikaričina kći i gđa. Zdenka Vukomanović, predsjednica HKD-a « Podgoračani « , a životopis i djelovanje slikarice predstavila je profesorica Marija Varga.

S nekoliko riječi nazočnima se obratio i načelnik Općine Podgorač Goran Đanić, koji je pohvalio izložbu i istaknuo važnost obitelji Papa i Mifka u kulturnom i društvenom životu naše općine u prijeratnim i poratnim godinama. Anegdote iz slikaričina života iznijela je gđa.Jelka Mifka, supruga slikaričina brata.

Osim izložbe slika ove slikarice, članovi novinarske školske grupe prezentirali su brojne fotografske preslike iz života članova obitelji Papa i Mifka, poznatih po uključenosti u brojne udruge i društva u Podgoraču prve i početka druge polovice 20. stoljeća. Mještani su tako mogli vidjeti brojna poznata, a vremenom zaboravljena lica i saznati koliko je Podgorač nekada bio poznat po pjevačkom društvu « Mladost «, crkvenom zboru, Društvu Hrvatski sokol, Nogometnom klubu, Vatrogasnom društvu, lutkarskim predstavama i mnogome drugom. U svemu tome sudjelovali su članovi ove istaknute obitelji. Slikaričin sin Marije ovom je prigodom Školi poklonio jednu umjetničku sliku. Izložbu je aranžirala nastavnica Mirjana Potnar, a glazbeno su je popratili Zlatko Kovač i Damir Varga pjevanjem uz gitaru te tamburaši HKD « Podgoračani «.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr