Lektira izvan okvira 2 - Djelo po izboru učenika

Autor: Josipa Vešligaj, 20. 3. 2024. 12:22

Ožujak u 3. razredu veselih Budimčana protekao je vrlo zanimljivo! Naime učenici su imali zadatak odabrati djelo po vlastitom izboru. Mogli su odabrati bajku, zbirku pjesama, priču ili roman te na sat obrade doći spremni za predstavljanje svog odabranog djela.

Upoznavanje s knjižnicom – 1. razred MŠ

Autor: Josipa Vešligaj, 11. 3. 2024. 13:29

Za 1.  je razred  izuzetno važno upoznati se s knjižnicom i steći naviku pravilnog ponašanja u njoj. Ono što bi prvašići trebali saznati tijekom prvoga susreta s knjižnicom su osnovni pojmovi o knjižnici, pravila ponašanja u knjižnici, kako posuđivati knjigu iz knjižnice te kako  pravilno rukovati s knjigama.

Lektira izvan okvira 2 - Hrvatske narodne bajke

Autor: Josipa Vešligaj, 1. 3. 2024. 10:32

Hrvatske narodne bajke prenosile su se usmeno s koljena na koljeno, što je rezultiralo nastankom raznih oblika dječjih bajki i priča kakve danas poznajemo. Takove bajke danas čitamo djeci kako bi razvili ljubav prema čitanju ali i za modeliranje karaktera i učenja na primjerima kroz simpatične likove. Likovi u narodnim bajkama nailaze na razne realne (i nerealne) situacije te traže izlaz i rješenje za to kako se izvući iz raznih neugodnih situacija i kako dobro uvijek pobjeđuje zlo.

Projekt Lektira izvan okvira 2 - Basne

Autor: Josipa Vešligaj, 2. 2. 2024. 10:19

Kratke priče s poukom, basne, djeci su zanimljive jer su likovi u basnama uglavnom životinje koje poprimaju ljudske osobine. Basne su i poučne jer je njihova svrha opisati ljudske vrline i mane i čitatelju dati pouku. Učenici 3. razreda PŠ Budimci čitali su basne najpoznatijeg pisca basni - Ezopa.

Dječja enciklopedija 3. razred PŠ Budimci

Autor: Josipa Vešligaj, 29. 1. 2024. 12:51

Dječje enciklopedije su knjige namijenjene djeci. One pružaju opsežne informacije o raznim temama na način prilagođen dječjem uzrastu. Ove enciklopedije često kombiniraju tekst, ilustracije i  fotografije kako bi pružile zanimljiv i edukativan doživljaj. Cilj im je obrazovati djecu o raznim područjima znanja, potičući njihovu znatiželju i razvoj intelekta.

Projekt Lektira izvan okvira 2 - Vlak u snijegu

Autor: Josipa Vešligaj, 15. 1. 2024. 11:26

Zimski mjeseci za učenike 3. razreda predodređeni su za čitanje poznatog romana za djecu Vlak u snijegu spisatelja Mate Lovraka. Učenici 3. razreda PŠ Budimci čitali su ga u prosincu i uživali u pustolovinama svojih vršnjaka.

Učenici 3. razreda PŠ Budimci posjetili knjižnicu

Autor: Josipa Vešligaj, 15. 12. 2023. 12:15

Učenici 3. razreda PŠ Budimci dobili su mogućnost da posjete knjižnicu. Budući da u knjižnicu dolaze jako rijetko podsjetili su se što im sve knjižnica nudi i kako se u knjižnici treba ponašati.

Knjižnica u gostima u PŠ Budimci

Autor: Josipa Vešligaj, 1. 12. 2023. 12:20

Učenicima područnih škola je, iako nemaju često priliku dolaziti u školsku knjižnicu, jednako važno upoznati se s knjižničarkom, knjižnicom i sa svime onime što knjižnica pruža. Upravo zato im je "knjižnica došla u goste".

Mjesec hrvatske knjige

Autor: Josipa Vešligaj, 20. 11. 2023. 09:00

Mjesec hrvatske knjige  tradicionalna je manifestacija posvećena knjizi,  a obilježava se svake godine od 15. listopada do 15. studenoga.  To je vrijeme kada se više nego inače želi ukazati na vrijednost knjige i pisane riječi  kao temeljnog alata za obrazovanje i osobni razvoj. Cilj je ovogodišnje manifestacije ukazati na važnost prevoditelja, vinuti se daleko iznad državnih granica u prostor „književnosti bez granica“.

Projekt Lektira izvan okvira 2 - Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Autor: Josipa Vešligaj, 10. 11. 2023. 08:26

U novoj školskoj godini čekaju nas i novi izazovi. Učenici 3. razreda PŠ Budimci pročitali su svoj prvi dječji roman, roman Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Roman je napisala jedna od najznačajnijih hrvatskih književnica Ivana Brlić Mažuranić, pa smo stoga na početku sata pogledali video u kojemu smo saznali puno podataka iz njezinog života i saznali koja  je djela napisala. Saznali smo i to da nas tijekom školovanja čeka još puno njezinih djela koje ćemo čitati.

Nastavak projekta Lektira izvan okvira u 3. razredu PŠ Budimci

Autor: Josipa Vešligaj, 9. 11. 2023. 10:32

Prošle školske 2022./2023. godine projekt Lektira izvan okvira dviju autorica (učiteljice Patricije Hercog i  knjižničarke Josipe Vešligaj) pokazao se kao uspješan, izvrstan i zanimljiv način obrade djela za cjelovito čitanje. Učenici 2. razreda prošle su školske godine željno iščekivali svaki sat obrade lektire pitajući se što ih ovaj put očekuje te su rado sudjelovali u aktivnostima koje smo im priredili.

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr