Autor: Tajana Tomoković, 26. 11. 2022.

Učenici i učitelji Osnovne škole Hinka Juhna odali su počast gradu heroju Vukovaru. Dan uoči obljetnice pada grada Vukovara, učenici su palili lampione i kroz mnogobrojne aktivnosti odali počast stradalima za domovinu.

Razbojište, 17.11.2022.

U našoj maloj školi danas je bilo svečano. Na poseban način, primjereno, željeli smo se i mi uključiti u obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata.

Tijekom cijelog tjedna različitim aktivnostima prilagođenim dobi kroz predmete učenici su usvajali spoznaje o Domovinskom ratu. Prvo smo na Satu razrednika kroz međupredmetne teme Građanskog odgoja i Osobnog i socijalnog razvoja željenim ishodima približili zadanu temu i kod učenika razvijali komunikacijske kompetencije, osposobljavali ih da samostalno oblikuju i izražavaju svoje misli i osjećaje, razvijaju kulturni i nacionalni identitet zajedništvom i pripadnošću skupini te osposobljavali ih da aktivno zastupaju ljudska prava.

Pogledali smo dokumentarni film „Vukovar – grad heroj“, pisali pjesme i poruke mira. Na satu Likovne kulture tehnikom grataža slikali smo vodotoranj u Vukovaru – simbolu grada, oblikovali smo u plastelinu i glinamolu „Crvenog fiću“ koji prkosi naletu tenka u ratnim vremenima u gradu Osijeku i crtali slike vojnog naoružanja koji umjesto bombi izbacuju bombone i slatkiše.

Svim poginulim braniteljima i nevinim žrtvama Domovinskog rata u znak poštovanja i sjećanja zapalili smo lampione ispred naše škole.

Plamenčići zapaljenih lampiona cijelu noć obasjavali su maćuhice zasađene ispred naše škole koje su „drhtale“ na noćnom hladnom vjetru kao da mašu svim tim „izgubljenim“ dušama.

Učenici i učiteljica Silvana Šarić

Uoči državnog praznika Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje učenici 2./4. r. PŠ Stipanovci su dostojanstveno i primjereno odali počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode. Tako su se prisjetili na neke trenutke i događaje koje su se zbile u povijesti, a koji su se svima nama odraslima, a posebno samim VUKOVARCIMA , urezali duboko u srca. Učenici su tijekom cijelog tjedna sudjelovali u nizu aktivnosti na temu sjećanja na Vukovar. Tradicionalnim paljenjem svijeća obilježili smo godišnjicu tragedije koja se dogodila u Vukovaru. Tako smo barem malim znakom pažnje ukazali koliko suosjećamo sa žrtvama domovinskog rata. I ove godine još jednom poklonili smo se GRADU HEROJU i odali mu posebnu počast. Na dan kada se prisjećamo ove tužne obljetnice, na nama je da prigrlimo istu tu svjetlost, da prigrlimo spoznaju da su istina, sloboda i ljubav vječna težnja čovjekova srca. Prigrlili smo  Vukovar, njegova nadanja, njegov ponos, žrtvu, ljubav, snagu i hrabrost njegovih ljudi  koji su branili svoj grad i svoje prijatelje. Budimo na ponos Vukovaru.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr