Autor: Tajana Tomoković, 2. 11. 2022.

Učenici 2. razreda Područne škole Budimci ugostili su i ove godine članove Udruge slijepih Našice u svom razredu. Nastavak dugogodišnje suradnje između Udruge i učiteljice Patricije Hercog uoči obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa i ovog je listopada uspješno ostvarena.

Naime, ova generacija učenika koji su sada 2. razred prošle školske godine također su na satima Razredne zajednice (osr B.1.1. Prepoznaje i uvažava potrebe i osjećaje drugih; B.1.2.B Razlikuje osnovne emocije i razvija empatiju; B.1.2.C Prepoznaje i uvažava različitosti) i Hrvatskog jezika (OŠ HJ A.2.1.  Učenik razgovara i govori u skladu s temom iz svakodnevnoga života i poštuje pravila uljudnoga ophođenja; OŠ HJ B.2.4. Učenik se stvaralački izražava prema vlastitome interesu potaknut različitim iskustvima i doživljajima književnoga teksta).

Redoviti gosti u maloj seoskoj školi su Borna Bela, sada sedamnaestogodišnji srednjoškolac i njegova majka Tatjana Bela, sada predsjednica Udruge slijepih Našice kao i gđa Marijana Knežević, videća pratiteljica članovima Udruge. Borna je rođen kao dijete s višestrukim oštećenjem, a glavno je sljepoća. Iako ima teži oblik cerebralne paralize danas je to mladić koji hoda bez pomagala (jedino pomagalo mu je bijeli štap). Borna je već „domaći“ u razredu učiteljice Patricije pa je u njega i ove godine ušao samostalno i samouvjereno kao u svoj dom.

Borna je učenicima donio učenicima mnoštvo pomagala za slijepe: Perkinsov stroj, Pronto- elektroničku bilježnicu, prijenosno računalo s ugrađenom govornom jedinicom za osobe s oštećenjem vida i Brajev redak, društvenu igru Čovječe ne ljuti se, Rubikovu kocku i Domino za slijepe, geometrijski pribor za slijepe, tri slikovnice na Brajici: Pinokio, Miffy, Vjeverica Marta i žir Bocko, kalkulator s govornom jedinicom, zvučnu loptu za igranje, ručni sat s govornom jedinicom te reljefnu kartu Republike Hrvatske za slijepe. Učenici su sa zanimanjem promatrali i učili sve što im je Borba prikazao i predstavio. Svatko od zainteresiranih mogao je hodati s povezom na očima i bijelim štapom kao pomagalom u učionici punoj prepreka (ormar, katedra, stolovi, stolice) uz pomoć voditeljica (učiteljice, gđe Tatjane i gđe Marijane) a nakon provedenih aktivnosti iznosili su svoje osjećaje koje su proživjeli dok su obavljali uobičajenu radnju- hodanje ali kao slijepe osobe. Još jedno novo i zanimljivo iskustvo u školskim klupama drugašića pružilo je mogućnost za iskustveno učenje.

Na istu temu dogodila se i suradnja na županijskoj razini kao i organizacija javnog događaja četiriju škola naše županije.  Učiteljica Alenka Taslak iz Osnovne škole Dore Pejačević Našice, učiteljica Ivana Hrastović Mandarić iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“, Đakovo, učiteljica Ksenija Rumora iz Osnovne škole Franje Krežme, Osijek te učiteljica Patricija Hercog iz Osnovne škole Hinka Juhna, Podgorač, pripremile su, sudjelovale i organizirale javne online događaje na županijskoj razini na ovu temu. Sva iskustva, informacije i aktivnosti dokumentirane su na Microsoftovoj web platformi Flip koja njeguje zabavno i poticajno okružje za društveno učenje. Izrađeno je oko 40 video uradaka koji su podijeljeni na županijskoj razini, a možete ih pogledati na poveznici https://flip.com/36a8959c  (nakon otvaranja poveznice potrebna je registracija). Aktivnim sudjelovali u mnogim aktivnostima obilježavanja Dana slijepih i slabovidnih postiže se senzibilizacija na svakodnevnoj razini a ne samo jedan dan u godini (http://bitly.ws/vZSW )

Podizanjem svijesti o poteškoćama s kojima se susreću slijepe i slabovidne osobe, senzibilizacijom učenika mlađe školske dobi te dokidanje predrasuda o osobama s teškoćama tog tipa glavni je cilj ovih aktivnosti u razredu učiteljice Patricije. Učenici su se prisjetili i upoznali sa savladavanjem uobičajenih aktivnosti kao što su hodanje, objedovanje za videće osobe, čitanje, igranje igara…Iskustvenim učenjem kao jednom od najboljih poznatih metoda usvajanja novih znanja i postizanje pozitivnih promjena u ponašanju učenika uspješno smo obilježili ove aktivnosti.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr