Oscar Wilde

Mjesec rujan uvijek je jedan od najzanimljivijih u školskoj godini, mjesec povratka u školske klupe, uzbuđenje, mjesec živih sjećanja na ljeto i mjesec u kojem snažno koračamo u novu školsku godinu.

Drugašići Područne škole Budimci sa svojom učiteljicom Patricijom Hercog- hrabra devetorka uz stručno vodstvo učiteljice zakoračila je  složno u važan drugi razred svog školovanja. Već prvi tjedan u našem je razredu bio iznimno zanimljiv i prepun aktivnosti. Uz prisjećanja na ljeto uživjeli su se u obilježavanje Međunarodnog dana pismenosti, Dan poštanske marke, Europski dan jezika i Hrvatski olimpijski dan.

Hrvatski olimpijski dan obilježili smo kroz sportska natjecanja i igre s ostalim učenicima naše škole. Uključili su se kao razred u nekoliko međunarodnih projekata te započeli provođenje projektnih aktivnosti kroz redovnu nastavu. Projekte će provoditi kroz cijelu školsku godinu. Započele su aktivnosti eTwinning projekta Ljepota čitanja 3 čiji je osnivač naša škola OŠ Hinka Juhna Podgorač i koji se provodi u učionicama diljem svijeta već treću godinu zaredom. Ekološki projekt Eko eTwinneri u punom je jeku pa su u sklopu početnih aktivnosti imali radnu akciju čišćenja okoliša škole od papirića i sličnog otpada- kojeg su učenici i učiteljica razvrstali u pripadajuće kante za razvrstavanje istog.

Svakodnevne aktivnosti ovog razreda u školskim klupama uključivale su prva dva tjedna ponavljanje nastavnih sadržaja prvog razreda. Tako su učenici 2. razreda iz raznih nastavnih predmeta ostvarili sljedeće odgojno- obrazovne ishode- primjerice Matematika: MAT OŠ A.1.1.Povezuje količinu i broj.; MAT OŠ A.1.1. Broji u skupu brojeva do 20.; MAT OŠ A.1.1. Prikazuje brojeve do 20 na različite načine.; MAT OŠ A.1.1. Čita i zapisuje brojeve do 20 i nulu brojkama i brojevnim riječima.; MAT OŠ A.1.1.Razlikuje jednoznamenkaste i dvoznamenkaste brojeve.; MAT OŠ E.1.1.Prebrojava članove skupa. Nadalje Hrvatski jezik: OŠ HJ A.2.1. Učenik razgovara i govori u skladu s temom iz svakodnevnoga života i poštuje pravila uljudnoga ophođenja; OŠ HJ A.2.3.Učenik čita kratke tekstove tematski prikladne učeničkomu iskustvu, jezičnomu razvoju i interesima; OŠ HJ B.2.2.Učenik sluša/čita književni tekst i razlikuje književne tekstove prema obliku i sadržaju; OŠ HJ A.1.4. (1. razred) Učenik piše školskim formalnim pismom slova, riječi i kratke rečenice u skladu s jezičnim razvojem; OŠ HJ B.1.1. (1. razred) Izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje nakon slušanja/čitanja književnoga teksta i povezuje ih s vlastitim iskustvom; OŠ HJ B.1.2. (1. razred); Sluša/čita književni tekst, izražava o čemu tekst govori i prepoznaje književne tekstove prema obliku u skladu s jezičnim razvojem i dobi.

Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača obilježili su početnim aktivnostima projekta u kojem smo sudjelovali i prošle školske godine: Climate Action Project te kojim su prošle godine našoj školi osvojili titulu jedne od 250 škola izvrsnosti u svijetu. I ove školske godine tema projekta je ekologija koja je već sastavni dio malih školskih života drugašića.

U rujnu smo u našem razredu ugostili višu savjetnicu za učitelje razredne nastave Mirelu Skelac, ravnateljicu škole Zdenku Vukomanović i pedagoginju škole Anu Ivanišić. Naša je učiteljica promovirana u više zvanje. U razred nam je došla naša stalna suradnica, knjižničarka Josipa Vešligaj s kojom ove školske godine kroz izvannastavnu aktivnost provodimo razredni projekt Lektira izvan okvira- a prve aktivnosti ove suradnje bile su obrada bajke Ružno Pače, Hansa C. Andersena.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr