Autor: Tajana Tomoković, 12. 6. 2022.

Danas su učenici 1. r. naše PŠ Budimci sa svojom učiteljicom Patricijom i knjižničarkom Josipom obilježili još jedan iznimno bitan nadnevak: Svjetski dan mora i oceana.

Naime, generalna skupština UN-a tek je 2009. godine donijela odluku kojom se Svjetski dan oceana obilježava 8. lipnja. Iako ovaj korak diplomati drže značajnim i predstavlja naoko korak naprijed u razvoju globalne svijesti u očuvanju i zaštiti svjetskih mora i oceana, rapidno zagađenje i povećanje prekooceanskog prometa, ne govore u prilog praksi. Ipak, makar i simbolično, obilježavanje Svjetskog dana oceana ima za cilj isticanje važnosti koju za našu planetu predstavlja 71% površine ispunjene morima i oceanima.

Prvašići su istraživali o morima i oceanima putem sigurnih internetskih stranica na školskim računalima. Olujom ideja nastao je oblak riječi na temu mora i oceana i očuvanja istih. Ovaj zadatak učenici su uradili samostalno u web 2.o. alatu WordArt. Zatim su ih učiteljica i knjižničarka obradovale novom slikovnicom. Ovaj put riječ je bila o Ribi duginih boja, prvom naslovu iz kolekcije istoimenih slikovnica autora Marcus Pfistera. Riba duginih boja, nazvana Srebrica, sa svojim blistavim ljuskama najljepša je riba u oceanu. Ali kako je tašta i umišljena, s vremenom sve više ostaje sama. Napokon shvati da prijatelje ne može pridobiti samo ljepotom te podijeli svoje blago s ostalim ribama, dok joj ne ostane samo jedna ljuskica. Ali to joj više nije važno. Sretna je jer sada ima mnogo svjetlucavih prijatelja s kojima se igra. Ova slikovnica svjetski je poznata i smatra se klasikom među slikovnicama. Dobitnica je mnogih nagrada: nagrada „Christopher“, New York, 1992.; 1. nagrada „Critici in Erba“, Bologna, 1993.; nagrada „Kate Greenaway“, Velika Britanija, 1993.; nagrada Udruženja američkih knjižara „ABBY“, 1995. te nagrada „IRA/CBC“ po izboru djece, 1993. Itekako vrijedno i poučno književno djelo za pročitati učenicima. Učenici su još jednom učili o ljudskim osobinama i o tome kako ne možemo sami uspjeti bez svojih prijatelja i bližnjih. Oduševljeni ishodom i poukom ove priče učenici su se okušali u kreativno- likovnom izričaju te izradili svatko svoju ribicu Srebricu strpljivo izrezujući i slažući ljuskicu po ljuskicu na svoju ribu. Nastalo je predivno morsko dno u našem razredu, mali podsjetnik na dobrotu koja se skriva u svakom od nas ali i mali pogled u budućnost- ljeto koje nam tek dolazi.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr