Autor: Tajana Tomoković, 9. 6. 2022.

U četvrtak, 9.6.2022. godine, Dan škole obilježili smo na nešto drugačiji način i to u navijačkom i Fair – play ozračju. Samu proslavu upotpunili su policijski službenici za prevenciju Policijske uprave Osječko – baranjske koji su održali preventivno – edukativno predavanje za učenike naše škole kao i preventivne aktivnosti u okviru preventivnog lokalnog projekata „Budi navijač, a ne razbijač“ i preventivnog nacionalnog projekta „Zajedno protiv govora mržnje“.

Predavanje o navijanju i navijačima, pjesme, ples, graničar i nogomet upotpunili su ovogodišnji Dan škole u prepunoj dvorani Osnovne škole Hinka Juhna Podgorač.

U četvrtak, 9.6.2022. godine, Dan škole obilježili smo na nešto drugačiji način i to u navijačkom i Fair – play ozračju. Samu proslavu upotpunili su policijski službenici za prevenciju Policijske uprave Osječko – baranjske Larisa Kovač i Marko Marić te kontakt policajac iz Policijske postaje Našice Stjepan Prišć. Održali su preventivno – edukativno predavanje za učenike naše škole kao i preventivne aktivnosti u okviru preventivnog lokalnog projekata „Budi navijač, a ne razbijač“ i preventivnog nacionalnog projekta „Zajedno protiv govora mržnje“ s ciljem povećanje sigurnosti sudionika i gledatelja na sportskim natjecanjima, sprječavanje vrijeđanja na rasnoj, nacionalnoj, vjerskoj i drugoj osnovi, sprječavanje svih oblika nereda i nasilja vezanih uz sport te razvijanje navijačke kulture na način da se navija bez vrijeđanja, nasilja i uništavanja već u najmlađoj dobi. Učenicima su podijelili i edukativno - informacijske letke, a s ciljem senzibiliziranja svih sudionika sportskih događanja o problemima i posljedicama nereda i nesportskog ponašanja na sportskim utakmicama kao i posljedicama koje ostavljaju na društvo.

Nakon održanog predavanja, učenice Lena Ivančić i Petra Metikoš su se predstavili literarnim radovima s navijačkom temom, učenice petih i šesti razreda izvježbale su navijačku točku, učenici razredne nastave pripremili su igru ''Graničar'' te ritmičko – plesnu točku,  dok su na samom kraju učenici predmetne nastave odigrali i nogometnu utakmicu protiv učenica nakon kojega je uslijedio i Info dan pod nazivom : “Učimo zajedno 5”. Potrebno je istaknuti kako su svi učitelji i učenici škole sudjelovali u doprinosu i proslavi ovog dana, bilo s direktnim aktivnostima ili kao navijači (s pripremljenim transparentima, šalovima, dresovima, kapama ili popratnim navijačkim rekvizitima  koji su izradili u školi).

Ovakav projekt zajedničke suradnje dio je preventivnog projekta financiranog od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja u koji smo ove godine uključeni  pod naslovom “Uživo i na daljinu, ali sigurno!”  Preventivni program usmjeren je na promicanje uljudnog i primjerenog ponašanja tijekom sportskih susreta te različitih sportskih natjecanja, tolerancije prema drugima i drugačijima, razvijanje jasnog stava protiv svih oblika diskriminacije i netrepeljivosti, a sve s ciljem ukazivanja učenicima na pozitivnu kulturu navijanja, podizanju razine znanja i svijesti o posljedicama nereda i nesportskog ponašanja na sportskim natjecanjima te stvaranje osjećaja sigurnosti svih sudionika sportskih natjecanja u konačnici.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr