″Školski muzej iz snova″

U suradnji Hrvatskog školskog muzeja i Muzeja grada Zagreba tijekom mjeseca lipnja otvorena je izložba dječjih likovnih radova pod nazivom 'Školski muzej iz snova'. Autorica izložbe je Ivana Dumbović Žužić, viša kustosica pedagoginja, a izložba je nastala u sklopu 27. Edukativno-muzejske akcije Sekcije za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju Hrvatskog muzejskog društva. Tema Hrvatskog školskog muzeja ove godine nosi naziv – Školski muzej iz snova. Muzej ima snagu i moć prodirati u prošlost, iznositi ono važno, neobično, drugačije… Muzej „pleše“ vječni ples s prošlošću, sadašnjošću i budućnošću. Snaga muzeja raste zajedno s publikom.

Kako je muzej zatvoren zbog potresa iz 2020. godine pozvao je sudionike likovnog natječaja da pošalju likovne radove svojih učenika i njihove vizije HŠM u budućnosti. Odaziv na likovni natječaj bio je doista izvanredan, pristiglo je čak 210 radova iz 38 različitih odgojno-obrazovnih institucija iz čitave Hrvatske. Likovni natječaj koji je organizirao Hrvatski Školski Muzej, svojom je tematikom zainteresirao mnoge, pa tako i učenike naše škole. Zadatak naših učenika bio je prikazati svoju viziju zadane teme- „Školski muzej iz snova“. Učenici su, pomno vođeni, crtali svoje vizije muzeja, smještajući i sebe u svoje prikaze, te ono što bi voljeli vidjeti u idiličnom muzejskom okruženju. Hrvatski školski muzej je i ove godine uspješno obilježio Međunarodni dan muzeja u okviru 27. Muzejsko – edukativne akcije Sekcije za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju Hrvatskog muzejskog društva. Ovogodišnji program Hrvatskog školskog muzeja je bio veseo i razigran, obojan dječjom maštom bez granica.

Naša škola ima razloga za veliko srce jer je na ovom likovnom natječaju za izložbu učeničkih likovnih radova u prostorima Hrvatskog školskog muzeja mjesto pronašao i likovni rad naše kreativne učenice 3. razreda iz PŠ Stipanovaca, Klare Feldi koji je ujedno i nagrađen likovni rad.

Kakvu budućnost Školskom muzeju priželjkuju budući mali kustosi možete otkriti na šarenoj i optimističnoj izložbi koju možete pogledati putem predivnog dječjeg likovnog stvaralaštva u video izdanju na sljedećem linku.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr