Autor: Tajana Tomoković, 6. 6. 2022.

Učenici naše škole, od 5. – 8. razreda, zajedno sa svojim razrednicima, uputili su se na školski izlet u Otočke Virove. Bilo je tu za svakoga ponešto.  Izdaleka se uočavala prekrasna Spačvanska šuma koja se prostire na površini od 40 tisuća hektara. Stoga nije se za čuditi kada se kaže da ukoliko želite vidjeti pravi hrast lužnjak, trebate doći u Slavoniju.

Novi Bioekološko – edukacijski centar Virovi sadrži multimedijsku dvoranu u kojoj su učenici mogli vidjeti kako izgleda  šuma prema godišniim dobima te kako je to sve gledati očima patke, jelena ili orla štekavca. Provezli smo se solarnim brodom s pogledom na nepregledno zelenilo. Poučne staze koje smo posjetili prolaze šumom uz samu obalu a sve to popraćeno sjenicama, klupama i informativnim pločama, zaista prekrasno.  Potrošenu energiju smo nadoknadili ručkom u novootvorenom restoranu. Nakon ručka uputili smo se u najmlađi grad Otok gdje smo posjetili Otočku suvaru, tradicionalni mlin na konjski pogon iz 19.stoljeća. Etnomuzej na otvorenom, jedina je očuvana i obnovljena građevina ove vrste na jugoistoku Europe. Srdačni i topli ljudi ovog malog mjesta ukazali su nam dobrodošlicu te s zanosom ispričali povijest spomenika poginulim hrvatskim zrakoplovcima i braniteljima Otoka u Domovinskom ratu.

Budući je dan bio vrlo sunčan i vruć nije nas moglo zaobići i slatko osvježenje. Nakon toga, puni dojmova krenuli smo put Podgorača.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr