S njim se ne može mjeriti ni jedan drugi smijeh.″

Početkom mjeseca lipnja uveličali smo proslavu Dana naše škole 9. lipnja 2022. otvaranjem međunarodne likovne Iserlohn - Essen - Zaprešić - Podgorač - Novi Sad - Sovići 2022 na temu „Mudrost osmijeha, a ne podsmijeha“ u organizaciji OŠ Hinka Juhna Podgorač, učiteljice razredne nastave Monike Mužar – Kos i učitelja likovne kulture Mateja Ižakovića. Velika nam je čast i zadovoljstvo što je upravo naša škola i ove godine po drugi puta postala domaćin međunarodne izložbe likovnih radova, zahvaljujući višegodišnjim sudjelovanjem i izvrsnim rezultatima naših učenika na ovom likovno-literarnom natječaju.

Likovno – literarni natječaj već 22 godina zaredom organiziraju entuzijasti i umjetnici, supružnici Ankica i Ante Karačić porijeklom iz Iloka, a koji svoju karijeru grade već dugi niz godina u Njemačkoj. Dugogodišnji suorganizator i medijski pokrovitelj ovog jedinstvenog natječaja za djecu svijeta koja govore hrvatskim jezikom je i Hrvatski glas Berlin. U natječaju je tijekom godina, sudjelovalo više od 10 000 učenika i više od 400 učitelja mentora iz 350 škola i udruga. Cilj ovog likovnog natječaja je bio potaknuti učenike osnovnoškolske dobi da se likovno izraze na temu "Mudrost osmijeha, a ne podsmijeha". Koliko podsmijeh i osmijeh idu ruku pod ruku nejasno je i mudrijima, ali da nam je iskreni osmijeh lijek, hrana i vodilja vidi se i u tome da je svojstven samo ljudima, a ne i drugim živim bićima i da nam je dan da si ga međusobno dijelimo. Djeca su to lijepo primijetila u osmijehu oca, majke, brata, sestre, bake, djeda, prijatelja, u bliskim ljudima. Djeca su primijetila osmijeh i kao podršku i bolji izbor iza kojeg treba i čvrsto stajati da te neprimjetno podsmijeh ne uzme pod svoje u odnosima s drugim ljudima.

Ove godine u mjesecu veljači 2022. na natječaju sudjelovalo je oko 1000 učenika  iz 100 različitih škola i 10 zemalja u likovnom djelu te oko 200 u literarnom djelu natječaja. Izložba likovnih i literarnih radova hrvatskih učenika iz cijeloga svijeta održat će se u Njemačkoj pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Hrvatske matice iseljenika. Proglašenje najboljih likovnih radova bit će u Gradskoj galeriji u Iserlohnu do kraja ožujka 2022. godine, a literarnih do kraja travnja 2022. godine.

Naša škola već drugu godinu za redom ima razloga za ponosno srce jer je stručni žiri je pomnim odabirom odabrao najbolje likovne i literarne uratke među kojima su ponosno mjesto pronašli likovni i literarni radovi naših učenika te su nagrađeni nagradama:

Nagrađeni literarni radovi:

Maksim Milanko 1. r. , Vratite mi osmijeh, mentorica Patricija Hercog (1. nagrada)

Ema Bačić 1. r., Dar bez osmijeha, mentorica Patricija Hercog (2. nagrada)

Paola Radojčić 5. r., Mudrost osmijeha, mentorica Marija Varga – mentorica (2. nagrada)

Lena Ivančić 5. r., Mudrost osmijeha, mentorica Marija Varga (4. nagrada)

Međunarodnu izložbu otvorila je ravnateljica naše škole Zdenka Vukomanović koja je istaknula važnost velikog uspjeha naših učenika i njihovih mentora u promicanju naše škole, mjesta i županije i izvan granica naše domovine. Na izložbi se može vidjeti dio likovnih radova pristiglih na natječaj dok su preostali radovi dio izložbi diljem Hrvatske i zemalja sudionika. Kroz ovakav oblik izložbi organizatori su željeli ostvariti suradnju škola i država te poticati očuvanje hrvatskoga jezika i hrvatsko kulturno zajedništvo.

Izložba će biti otvorena u periodu 9. -17. lipnja 2022., a sva likovna i literarna ostvarenja ove izložbe možete pogledati u predvorju naše škole.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr