Lektira izvan okvira 2 - Djelo po izboru učenika

Autor: Josipa Vešligaj, 20. 3. 2024.

Ožujak u 3. razredu veselih Budimčana protekao je vrlo zanimljivo! Naime učenici su imali zadatak odabrati djelo po vlastitom izboru. Mogli su odabrati bajku, zbirku pjesama, priču ili roman te na sat obrade doći spremni za predstavljanje svog odabranog djela.

Došao je i dan obrade djela za cjelovito čitanje mjeseca ožujka - djelo po izboru učenika. Tako su se „na repertoaru“ našli Petar Pan, Knjiga o džungli, Pinokio, Trnoružica i 101 dalmatiner. Neki su učenici priredili predstavljanje u skupinama, a neki su to pak učinili samostalno.  U uvodnom dijelu svi su imali zadatak oslikati naslovnicu svog djela te smo naslovnice predstavili u razredu u obliku male izložbe.

U glavnom i najzanimljivijem dijelu ovog susreta učiteljica i knjižničarka priredile su PRIPOVJEDNU KOCKU. Naime, osim za društvene igre, kocke se mogu koristiti i za pripovijedanje u razredu (OŠ HJ A.2.1.; OŠ HJ A.2.2.; OŠ HJ A.2.5.; OŠ HJ B.2.1.).  Učenici crtaju tj. oslikavaju šest strana kocke sa šest događaja ili likova iz pojedinog djela. Pomoću tih slika (koje lijepimo na kocku) učenici usmeno prepričavaju djelo. Ono što je bilo najčarobnije u provođenju ove aktivnosti je da su učenici tijekom pripovijedanja imali priliku promijeniti  smjer priče, uživjeti se u ulogu likova, odglumiti neke situacije i događaje iz priče, čak su se neki učenici dosjetili pa su savjetovali negativnim likovima kako da postanu dobri.

Za kraj ovog druženja provedena je evaluacija na Linoit ploči (IKT). Svatko od sudionika u jednoj ili nekoliko rečenica napisao je svoje dojmove današnjeg susreta.

Patricija Hercog, učiteljica u PŠ Budimci; Josipa Vešligaj, knjižničarka

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr