Učenici 3. razreda PŠ Budimci posjetili knjižnicu

Autor: Josipa Vešligaj, 15. 12. 2023.

Učenici 3. razreda PŠ Budimci dobili su mogućnost da posjete knjižnicu. Budući da u knjižnicu dolaze jako rijetko podsjetili su se što im sve knjižnica nudi i kako se u knjižnici treba ponašati.

Ove godine trećaši se susreću s novom  književnom vrstom - basnom. Zato smo njihov dolazak u knjižnicu iskoristili kako bi se upoznali s karakteristikama te književne vrste. U uvodnome dijelu učenici su trebali odrediti jednu svoju manu ili vrlinu i sjetiti se životinje koja je poznata po toj osobini, npr. lukav kao lija. Ova je aktivnost učenicima bila jako zanimljiva jer je bilo dosta smiješnih usporedbi. Prelistavajući knjige s basnama i čitajući naslove došli su do zaključka da se kao glavni likovi u ovim kratkim pričama pojavljuju životinje. Nakon što smo pročitali nekoliko basni, učenici su uočili da te životinje pričaju i ponašaju se kao ljudi, odnosno da poprimaju ljudske osobine. Isto tako mogli su zaključiti kako svaka basna ima neku važnu pouku. Slijedili su zadaci koji su učenicima pomogli da potaknu svoje kreativno razmišljanje i bolje razumiju strukturu basne.  Učenici koji nastavu prate po prilagođenom programu trebali su ilustrirati jednu basnu, a za učenike koji nastavu prate po redovnom programu zadatak je bio napisati vlastitu basnu pazeći na to koju pouku žele prenijeti svojom basnom.

Knjižničarka Josipa Vešligaj

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr