Projekt Lektira izvan okvira 2 - Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Autor: Josipa Vešligaj, 10. 11. 2023.

U novoj školskoj godini čekaju nas i novi izazovi. Učenici 3. razreda PŠ Budimci pročitali su svoj prvi dječji roman, roman Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Roman je napisala jedna od najznačajnijih hrvatskih književnica Ivana Brlić Mažuranić, pa smo stoga na početku sata pogledali video u kojemu smo saznali puno podataka iz njezinog života i saznali koja  je djela napisala. Saznali smo i to da nas tijekom školovanja čeka još puno njezinih djela koje ćemo čitati.

Roman Čudnovate zgode šegrta Hlapića prepun je zanimljivih događaja i pustolovina koja su zadesila maloga Hlapića na njegovom putovanju. Učenicima se djelo svidjelo, a pogotovo glavni likovi Hlapić i Gita. Za glavnu aktivnost u obradi ovoga djela odlučili smo se za pričljivi plakat. Učenici su izradili plakat na takav način da njihovo lice izlazi kroz papir i postaje lice lika. Na papir su  zapisali i neke od osobina likova. Tako je svaki učenik na trenutak postao Hlapić, a svaka učenica Gita. Učenici su se uživili u svoj lik i ispričali što im se sve dogodilo tijekom putovanja i  kako su se pritom osjećali. Uočili su i koja je pouka ovoga djela, a  to je da  uvijek činimo dobro jer dobro uvijek pobjeđuje zlo.

Na kraju sata učenici su u web 2.0 digitalnom alata Wordart iskazali kako su se osjećali prilikom obrade ovoga djela.

Josipa Vešligaj, knjižničarka; Patricija Hercog, učiteljica

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr