Upoznavanje s knjižnicom – 1. razred MŠ

Autor: Josipa Vešligaj, 11. 3. 2024.

Za 1.  je razred  izuzetno važno upoznati se s knjižnicom i steći naviku pravilnog ponašanja u njoj. Ono što bi prvašići trebali saznati tijekom prvoga susreta s knjižnicom su osnovni pojmovi o knjižnici, pravila ponašanja u knjižnici, kako posuđivati knjigu iz knjižnice te kako  pravilno rukovati s knjigama.

Učenici 1. razreda matične škole zajedno sa svojom učiteljicom Sofijom Hendrih posjetili su školsku knjižnicu upravo da bi to saznali. Slova su naučili i došlo je vrijeme da posude i pročitaju svoju prvu knjigu.  Za početak su poslušali priču Vera među knjigama, autorice Davorke Premec, koju im je pročitala knjižničarka. Kroz ovu zanimljivu  priču susreli su se s pojmovima knjiga i knjižnica, ali su mogli i uočiti da  u knjižnici postoje određena pravila ponašanja. Razgovarali smo o pravilima ponašanja u knjižnici, o tome da se s knjigama treba pravilno rukovati kako bi ih sačuvali od oštećenja te o tome kako se posuđuju knjige iz knjižnice, koliko dugo ih mogu zadržati te što se događa ako se knjiga izgubi ili ošteti. Učenici su dobili članske iskaznice te prigodan poklon (označivač stranica kako bi znali gdje su stali prilikom čitanja), a na kraju su s uzbuđenjem pregledavali policu s knjigama i tražili koju će knjigu prvu posuditi.

Knjižničarka Josipa Vešligaj

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr