Projekt Lektira izvan okvira 2 - Basne

Autor: Josipa Vešligaj, 2. 2. 2024.

Kratke priče s poukom, basne, djeci su zanimljive jer su likovi u basnama uglavnom životinje koje poprimaju ljudske osobine. Basne su i poučne jer je njihova svrha opisati ljudske vrline i mane i čitatelju dati pouku. Učenici 3. razreda PŠ Budimci čitali su basne najpoznatijeg pisca basni - Ezopa.

Za obradu ovoga djela za cjelovito čitanje pripremali smo se raznim aktivnostima. Dolazak učenika u školsku knjižnicu iskoristili smo kako bi učenici naučili što je basna. Čitali smo basne različitih pisaca i uočili koja su glavna obilježja basni, a potom su učenici pokušali napisati svoju basnu.

Sat obrade enciklopedije povezali smo s basnama koje su čitali. Na tom satu iz različitih izvora pretraživali smo zanimljivosti o životinjama iz basni.

Učenici su trebali pročitati tri basne, dvije zadane (Kornjača i zec; Lisica i gavran) i jednu po izboru. Većini su učenika basne bile jako zanimljive pa su ih pročitali i puno više. Sat obrade započeli smo s izradom osobne iskaznice životinje koju su sami odabrali. O tim životinjama informacije su već  tražili u enciklopedijama pa su lakše mogli odraditi ovaj zadatak. Sljedeći zadatak bio je odabrati jednu basnu i napraviti strip u 4 sličice na temelju basne. Različitim aktivnostima učenici su lakše shvatili obilježja basne.

Učiteljica Patricija Hercog i knjižničarka Josipa Vešligaj

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr