eTwinning je zajednica škola u Europi

eTwinning nudi platformu za odgojno – obrazovne djelatnike (učitelje, ravnatelje, knjižničare, itd), koji rade u školama i dječjim vrtićima europskih država sudionica eTwinninga. Putem ove platforme članovi mogu komunicirati, surađivati, razvijati projekte, razmjenjivati znanja i iskustva te postati dijelom najzanimljivije obrazovne zajednice u Europi. eTwinning se uspješno integrirao u Erasmus+, program Europske unije u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta.

Naši eTwinning projekti

100. dan u školi u PŠ Razbojište

Autor: Tajana Tomoković, 30. 5. 2022.

Učenici PŠ Razbojište i ove su godine bili dio eTwinning projekta  100. dan u školi. To je projekt  koji se tradicionalno obilježava u brojnim europskim zemljama. Na nacionalnoj razini osmu godinu za redom obilježava se ostvarujući glavni cilj projekta: okupiti učenike i učitelje osnovnih škola koji su spremni na međunarodnoj/nacionalnoj/lokalnoj/ razini kroz odabrane sadržaje obilježiti ovaj dan u školi. Dan je zamišljen kao dan bez školskih udžbenika kroz igre i međupredmetne korelacije i aktivnosti. Projekt je slijednik projekta 100. dan škole koji je za RH pokrenula Sandra Vuk. Voditeljice/autorice na eTwinning platformi su Marica Jurec i Adrijana Leko.

I ove godine smo taj dan dočekali s radošću i veseljem. Osmislili smo niz aktivnosti u kojima je broj 100 bio tema i na taj način željeli ovaj dan učiniti zanimljivim.

Dan smo započeli satom TZK s 10 vježbi koje smo izvodili po 10 puta. Što ukupno daje 100 vježbi. Nakon toga izradili smo papirnate krune s brojem 100 koje su nam cijelo vrijeme ukrašavale naše glavice i bile poticaj za temu ovog dana.

Učenici 1. i 2. r. oblikovali su naslov za razredni pano znamenkama broja 100, te su u njih crtali geometrijske likove kojih je moralo biti točno 100. Kod izbora boja morali su paziti na komplementarni kontrast.

Za to vrijeme učenici 3. i 4. r. ponavljali su svoje znanje o pisanju velikog slova u imenima voda, gora i naselja. Zadatak im je bio pronaći na geografskoj karti 50 imena naselja, 25 imena voda i 25 imena gora, što ukupno daje 100 vlastitih imena. Odigrali smo zajedno i igru „Tko će prije do 100“ bacajući kockicu.

Slijedeća aktivnost nam je bila ispisivati riječi po uzoru na pjesmu „Što se od vode pravi“, Zvonimira Baloga koje u sebi imaju riječ STO. Od tih riječi sastavljali smo pjesme i priče i jako se dobro zabavili.

Posebno nam je zanimljivo bilo kada smo otišli u trgovinu gdje smo uz pomoć trgovkinje tete Ane sastavljali popise stvari koje smo mogli kupiti za 100 kn. Dobro smo se nasmijali kad smo zaključili da za 100 kn možemo kupiti 10 kg banana.

Na kraju dana sve svoje uratke posložili smo na razredni pano i ispunili evaluacijski upitnik u kojem smo iskazali zadovoljstvo održanim aktivnostima povodom 100. dana škole.

Želja nam je bila svoje aktivnosti podijeliti s drugima te smo ih posložili u e-knjigu koju možete pogledati na ovoj poveznici:

Učiteljice Ljubica Đurić i Silvana Šarić

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr