Naši eTwinning projekti

ČUDESNA TEKUĆINA VODA – eTwinnig projekt

Autor: Tajana Tomoković, 29. 3. 2021.

Učenici KO 2./4. raz. iz PŠ Stipanovaca ove školske godine priključili su se zanimljivom eTwinnig projektu Čudesna tekućina voda. Ovaj eTwinnig projekt sadrži aktivnosti kojima se pokušava učenicima ukazati na važnost vode u cijelome svijetu. Zbog sve veće važnosti očuvanja vode u svijetu, kroz cijelu je godinu potrebno savjesno o njoj brinuti. Jedan je dan samo opomena i podsjetnik za sve ostale dane.

Učenici KO 2./4. r. naše područne škole u Stipanovcima zadanim aktivnostima iz projekta pokušali su osvjestiti važnost vode kao jednog od životnih uvjeta. Tako su učenici 22. ožujka. 2021. god. obilježili svjetski Dan voda. Obilježavanjem ovog dana željeli smo podsjetiti na važnost zaštite vode i nedostatak vode za piće u mnogim zemljama svijeta, jer oko milijardu ljudi u svijetu nema pristup sigurnoj pitkoj vodi.  Poučeni važnošću očuvanja voda učenicima se nastojala skrenuti pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse. Osmišljenim nizom aktivnosti učenici su istraživali gdje voda zapravo izvire, koliko je potrošimo u domu ili u školi, kamo dospijeva odlazeći kroz cijevi, imaju li svi slavinu iz koje izvire čista voda te hoće li slavina jednog dana presušiti i koji su načini da se smanji potrošnja vode. U svakodnevnom životu ne razmišljamo previše o tome jer nam je lako doći do vode. No njezino čuvanje, racionalno trošenje i zaštita iznimno su važni za očuvanje i opstanak mnogih živih bića uključujući i čovjeka. Iz tog razloga učenici su smišljali načine očuvanja, racionalnog trošenja i zaštite vode u neposrednoj okolini. Učenici su izradili i različiti mehaničke eko modele (pročišćivača, mostova, vodenica, skupljača kišnice i sl.). Istražili su i utjecaj na pojavu kiselih kiša u okolišu, a na kraju svih aktivnosti izradili su brošuru o štednji i zaštiti vode.

Na taj način kroz ove projektne aktivnosti učenici su razvijati svijest o važnosti vode kao općeg dobra. Zadanim aktivnostima potaknuli smo stvaranje ideja i promišljanje o mogućnostima, upućivali na suradnju te okupljali različitosti i inspiracije za nove pristupe pronalaženjem inovativnih rješenja kako bi svima nama budućnost bila puno ljepša.

Sve provedene aktivnosti i rezultate na njih možete pogledati na sljedećem linku:

Učiteljica: Monika Mužar - Kos

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr