> Projekti  > GLOBE

GLOBE U AKCIJI

Autor: Martina Jantoš, 25. 10. 2018.

Učenici 6.b. razreda sa svojom razrednicom K. Marinković, posjetili su školu Ivana Kukuljevića iz Belišća.

Razlog takvom posjetu je ostvarivanje suradnje s aktivnim Globe školama.  Naime, nakon  što je prošla seminar i postala Globe voditeljica, učiteljica nas je htjela što prije uvesti u cijelu Globe priču u kojoj je naša aktivnost vrlo bitna za dobrobit okoliša.

Globovci iz Belišća su nas vrlo lijepo dočekali sa svojom mentoricom  L. Tivanovac. Pripremili su nam mnoštvo korisnih materijala, upoznali nas sa svojim radom u učionici i na terenu. U znak zahvalnosti donijeli smo na poklon izrađeni mini vrt u nadi da će rasti baš kao i naše suradničko učenje.

Dora Mojzeš, Nikola Bulat, Saša Katanić i Stefan Unfirer

OŠ Hinka Juhna Podgorač - GLOBE škola

Naša mala škola je ove godine u ožujku postala GLOBE škola, a time i druga GLOBE škola na našičkom području. Taj status dobila je nakon što su učiteljice Maja Benak i Ljubica Đurić prošle seminar za GLOBE voditelje.

Što je zapravo GLOBE?

GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) program je znanstveno obrazovni program namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola. Zamisao o programu GLOBE obzananio je 1994. godine tadašnji američki predsjednik Al Gore na Dan planeta Zemlje (22.travnja). Glavni nositelj programa GLOBE u SAD-u je Sveučilišna korporacija za atmosferska istraživanja (UCAR), a partneri NASA – američka Državna uprava za atmosferu i svemir, Nacionalna fondacija za znanost, Sveučilište države Colorado i US State Department. U program je danas uključeno preko 100 zemalja i 20 000 škola, a na svakom od kontinenata  postoji bar jedna GLOBE škola. U Hrvatskoj je ovom projektu pristupilo više od 100 škola.

Program GLOBE predviđa redovita i kontinuirana učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole. Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju i povezuju, čime se ostvaruje program cjelovitog praćenja stanja okoliša. Prikupljeni se rezultati unose u zajedničku bazu podataka na GLOBE server.

Ovim se projektom nastoji potaknuti učenike na stjecanje spoznaja o okolišu, upoznavanje i ovladavanje novim tehnologijama, izgrađivanje pravilnog stava o zaštiti i unaprjeđenju okoliša, poticanje istraživačkog duha te razvijanje socijalnih kompetencija. Jednako važan cilj je i zadovoljavanje učenikove potrebe za fizičkom aktivnošću u vanjskim prostorima škole.

Zainteresirani više o samom programu GLOBE mogu saznati na mrežnim stranicama globe.pomsk.hr i www.globe.gov.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr