Naši eTwinning projekti

Safer Internet Day 2021

Autor: Tajana Tomoković, 22. 2. 2021.

Učenici 4. razreda Područne škole Budimci uključili su se krajem rujna u projekt na eTwinning platformi. Projekt pod imenom Safer Internet Day 2021 međunarodni je i već u rujnu je okupio 70 projektnih partnera iz naše domovine i izvan nje.

Plan je autorica projekta bio obilježiti Dan sigurnog interneta 2021. Učenici su kroz projekt trebali upoznati koje sve opasnosti skriva internet te kako se zaštiti i odgovorno koristiti internet i dostupne usluge. Projekt je počeo puno prije same veljače u kojoj se obilježava Dan sigurnijeg interneta.

Učenici su u projektu:
- pronalazili i vrednovali informacije
- formulirali pretragu na internetu na način da izbjegnu neželjene sadržaje
- prepoznali i razlikovali opasnosti na internetu
- opisali postupke za zaštitu računala, programa i sadržaja na internetu
- naučili zaštititi svoje i tuđe osobne podatke na internetu
- naučili prepoznati vrste elektroničkog nasilja
- opisivali i poduzimali mjere sprječavanja elektroničkog nasilja
- usvojili nabrajanje i primjenu pravila lijepog ponašanja na internetu (netiquette)
- surađivali u online okruženju

U projektu je bilo nekoliko zadanih aktivnosti, nekoliko suradničkih aktivnosti i ostale aktivnosti koje je svaki projektni partner mogao osmisliti i dogovoriti unutar svog razreda sa svojim učenicima kako će ih i na koji način realizirati te je bilo moguće ostvariti više suradnji među projektnim partnerima osim zadanih aktivnosti suradnje.

Očekujemo da učenici u projektu steknu nova znanja ili prošire postojeća o sigurnosti na internetu, da prepoznaju opasnosti i da znaju kako zaštiti svoje podatke, računala i programe, ali i da upoznaju rad i suradnju u sigurnom virtualnom okruženju.

Četvrtaši Budimčani proveli su sveukupno 22 aktivnosti unutar projekta. Mnoštvo je zabave i učenja tu bilo. Ono što je najzanimljivije je suradnja dviju država, dviju škola. Tri zajedničke aktivnosti pomno su isplanirane i provedene u suradnji sa OŠ „Laza Kostić“ Gakovo , Srbija, s 4. razredom i učiteljicom Ljiljanom Mudrinić. Učiteljica i ja osmislile smo i izradile escape room za naše učenike: E- safety avanturu, anketni upitnik za roditelje učenika obaju razreda te kviz Koliko si siguran na internetu za naše učenike obaju razreda. Pitanja za upitnik i kviz preuzeli smo sa službene stranice https://www.dansigurnijeginterneta.org/ . To nam je web mjesto tijekom provođenja projekta bilo neiscrpan izvor materijala te nam je uvelike olakšalo provođenje projektnih aktivnosti. Učenici 4. razreda kao jednu zajedničku aktivnost svih projektnih partnera imali su snimiti rap pjesmu. Uglazbili smo savjete za sigurnije korištenje interneta koji su se nalazili na plakatu izdavačke kuće Alfa javno dostupnom na google tražilici (plakat smo imali i u školi, prethodnih godina dobili smo ga od promotora te izdavačke kuće).

Na sljedećim poveznicama pronaći ćete naše konačne proizvode projekta:

1.E- knjiga sa osobnim iskaznicama učenika koje sadržavaju savjete za sigurno korištenje interneta https://online.anyflip.com/uujb/nxad/mobile/index.html

2.Rap pjesma

3.Escape room: E- safety avantura

4.Analiza kviza za učenike (google prezentacija)

5.Analiza upitnika za roditelje

Učenici su tijekom provođenja projektnih aktivnosti stekli nova znanja i proširili postojeća o sigurnosti na internetu, naučili su kako prepoznati opasnosti koje vrebaju u virtualnom svijetu na svakom koraku i kako zaštiti svoje podatke, računala i programe, ali i kako ostvariti rad, komunikaciju i suradnju u sigurnom virtualnom okruženju.

Učiteljica Patricija Hercog

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr