Naši eTwinning projekti

eTwinning projekt Obitelj i ja

Autor: Tajana Tomoković, 8. 7. 2020.

Projekt pod nazivom Obitelj i ja projekt je Udruge hrvatskih učitelja razredne nastave Zvono koji se provodi i na eTwinning platformi. Projektne aktivnosti bile su usmjerene  na izgradnju suradnje, tolerancije i međusobnog uvažavanja unutar razrednog odjela, škole i obitelji te uključivanje roditelja u školske aktivnosti s ciljem uspostave kvalitetne suradnje na dobrobit učenika. Projektne aktivnosti doprinijele su ostvarivanju ishoda predmetnih kurikuluma i ishoda međupredmetnih tema. Projekt je trajao cijelu školsku godinu i projektne aktivnosti u 3. razredu Područne škole Budimci odvijale su se tijekom cijele nastavne godine.

Projektne aktivnosti provodili smo integrirano u svakodnevnom radu u razredu kroz realizaciju različitih nastavnih sadržaja i aktivnosti. Kulminacija projektnih aktivnosti zbila se u svibnju povodom Međunarodnog dana obitelji kao i evaluacijske aktivnosti projekta koje su se dovršila posljednjim danom nastave u našoj školi. Mnoge glavne aktivnosti projekta proveli smo u online nastavi. Zbog iznenadne situacije u domovini izazvane pandemijom virusa COVID-19 mi smo ovaj projekt velikim dijelom proveli upravo kroz učenje na daljinu. Kroz međupredmetnu povezanost proveli smo sljedeće sadržaje: Likovna kultura-izrada obiteljskog vremeplova, portret člana obitelji, Hrvatski jezik- slikovnica, pismeni sastavak, strip, Priroda i društvo-putovanje kroz vrijeme (sadašnjost, prošlost,  budućnost, predci, potomci, lenta vremena), Obiteljsko stablo, Matematika- odijevne kombinacije članova obitelji, mjerne jedinice za duljinu (mjerenje svakog odijevnog predmeta dužina, širina, preračunavanje mjernih jedinica), TZK- zaboravljene igre mojih predaka, Glazbena kultura- koje su se pjesmice pjevale prije a koje sad u mojoj obitelji, Sat razrednika- Međunarodni dan obitelji (priprema zdravog obroka), Majčin dan, Dodatna nastava matematike- kvizovi s temom obitelji, Dopunska nastava hrvatskoga jezika- vježbe pisanja jednostavnih rečenica zasićenih imenicama, pridjev ima, glagolima koje se odnose na članove uže i šire obitelji, Izvannastavna aktivnost (Projektna eTwinning radionica) – radionice Sigurnosti na internetu, upotreba IKT- a u nastavi, slaganje konačnog proizvoda projekta, kolaži fotografija nastalih u projektu. Veliko hvala roditeljima mojih učenika koji su se pokazali iznimno suradljivi kao uvijek, pozitivni, zainteresirani, strpljivi (jer nastava na daljinu trajala je punih 10 tjedana)  i zaista pravi odgovorni roditelji svoje djece.

Učiteljica Patricija Hercog

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr