Autor: Tajana Tomoković, 15. 9. 2019.

Projekt „Imam plan za otpad“  financiran  je iz Kohezijskog fonda u financijskom razdoblju 2014.-2020. godine te obuhvaća provedbu Programa izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na području šest jedinica lokalne samouprave – OPĆINA TRNAVA, OPĆINA DRENJE, OPĆINA GORJANI, OPĆINA LEVANJSKA VAROŠ, OPĆINA PODGORAČ, OPĆINA PUNITOVCI.

Ovim projektom obuhvaćeni su svi građani jedinica lokalne samouprave u kojima se projekt provodi, ali  poseban naglasak stavlja se na sljedeće ciljne skupine: odgojno- obrazovne skupine, djeca predškolskog uzrasta ( 3-7 godina), djeca školske dobi ( 7-15 godina), žene i umirovljenici.

Cilj je projekta izgradnja svijesti građana jedinica lokalne samouprave o važnosti odgovornog postupanja komunalnim otpadom, a sve kako bi se smanjila količina otpada na odlagalištima.

Ciljevi koji će se postići provedbom projektnih aktivnosti su: sprječavanje nastanka otpada, pravilno odvajanje otpada u kućanstvima, kućno kompostiranje te ponovna upotreba predmeta.

Provedbom projekta očekuje se da će se postići cjelovito informiranje građana o ciljevima gospodarenja otpadom i njihovo motiviranje za ostvarenje tih ciljeva kroz edukaciju.

U tom projektu sudjelovalo je 50 učenika od 1. do 4. razreda matične škole Hinka Juhna Podgorač. Koordinatorica projekta je učiteljica Suzana Hardi koja je održala tri eko radionice na kojima su učenici reciklirali, od starih materijala izrađivali nove, učili kompostirati te razvijali svijest o važnosti odgovornog postupanja otpadom. Učenici su upoznati s načinom razvrstavanja otpada, dobili su majice s logom projekta, bojanke te kante za smeće (plavu, zelenu i ružičastu). 23. svibnja 2019. godine sudjelovali smo na natjecanju igrokaza 6 općina koje su u našoj skupini u projektu (Drenje, Gorjani, Josipovac Punitovački,Levanjska Varoš, Trnava i Podgorač) koje se održalo u Josipovcu Punitovačkom. 16 učenika naše škole sudjelovalo je u igrokazu “Imam plan za otpad!” koji je napisala i uvježbala učiteljica Suzana Hardi. Učenici koji su sudjelovali u igrokazu su: Ida Filković, Petra Humplik, Andreas Ivančić, Domagoj Marinković, Zvonimir Vračarić, Patricia Francuzović, Lena Ivančić, Filip Mojzeš, Katarina Mrak, Luka Balentić, Lucija Kučić, Lorena Zjalić, Pamela Bakunić, Lara Greganić, Vanesa Kušić i Šime Maurac.  Učenici su izvrsno izveli uvježbani igrokaz, a svojim ponašanjem te odnosom prema drugim sudionicima projekta u najboljem svjetlu prikazali rad naše škole.

Aktivnosti koje smo provodili na našim radionicama te natjecanje u igrokazu možete pogledati na sljedećim fotografijama.

Učiteljica Suzana Hardi

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr