Dani kruha - Dani zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Tajana Tomoković, 24. 10. 2019.

PŠ Razbojište, 18.10.2019.

Petak je i u našoj školi zamirisao je kruh u svoj svojoj ljepoti i punoći mirisa mameći prolaznike koji su znatiželjno provirivali kroz otvorene prozore. Ugrijana učionica vrvila je malim „pekarima“ koji su vrijedno spremali pekarske proizvode i kolače. Toga dana obilježavali smo Dane kruha. Ove godine željeli smo taj dan podijeliti s našim roditeljima za koje smo pripremali navedene slastice. Pozvali smo ih na domjenak degustacije slastica i kavu.

Dan je počeo vrlo aktivno i zabavno. Na samom početku pogledali smo crtani film „Od zrna do kruha“, igrali igru asocijacije, rješavali osmosmjerke, crtali stare mlinove i dobro, dobro se nasmijali. Poslije toga krenuli smo u našu malu „pekaru“ koju smo opremili raznim vrstama brašna, jajima, jabukama, kvascem i ostalim namirnicama potrebnim za naše slastice. U drvarnicu smo smjestili peć iz koje su tijekom dana izlazili predivni mirisi pečenih kolača i kruha. Podijelili smo se u tri skupine uz naše tri učiteljice. Skupina učiteljice Ljubice vrijedno je gulila i ribala sočne jabuke za štrudlu, dok je skupina učiteljice Tajane u želji da nas nauči što su jeli naši predci pekla provu s domaćim pekmezom. Učiteljica Silva je sa svojom skupinom radila pravi domaći kruh s sjemenkama. Veseli, zamazanih prstića, brašnom zamazane odjeće spretno smo odrađivali postavljene zadatke. A na kraju dana onako umorni lijepo smo postavili naše stolove sa svim izrađenim slasticama. Oduševljeni pogledi naših roditelja i sve pohvale prilikom degustacije bili su kao šlag na tortu ovog prekrasnog radnog dana. PS. Ovim putem zahvaljujemo se učiteljici Tajani na velikoj hrabrosti prvi put suočiti se sa izradom prove, a mami Renati Perić na oprost miksera koji je zaiskrio i trajno stao pri izradi iste.

Učiteljice Silvana Šarić, Ljubica Đurić i Tajana Tomoković

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr