ŠKOLA U PRIRODI ORAHOVICA I OBUKA NEPLIVAČA

Autor: Anamarija Derner, 10. 4. 2019.

U periodu od 18. 3. – 23. 3. 2019. učenici 3. i 4. raz. OŠ Hinka Juhna boravili su u Školi u prirodi uz stručno vodstvo naših dragih učiteljica: Marije Patače, Monike Mužar – Kos i Ljubice Đurić. Boravili su u odmarališu Merkur u Orahovici te su prošli i obuku neplivača u organizaciji Crvenog križa.

Ovakav oblik nastave u prirodi je zapravo stručno organizirana nastava na terenu koja je sastavni dio Godišnjeg plana i programa za određeni razred, ali je prilagođena izvođenju “na terenu”. Program rada učenika Škole u prirodi zasnivao se na sadržajima redovnog nastavnog plana i programa III. i IV. razreda osnovne škole.

Kako boravak u Školi u prirodi traje 24 sata dnevno, učenici su ispunili cijelo vrijeme boravka korisnim nastavnim sadržajima, sportsko-rekreacijskim i sadržajima za slobodno vrijeme u organizaciji učiteljica voditeljica. Sudjelovali su u organiziranim radionicama Crvenog križa te su sudjelovali u raznim sportskim igrama - učenje životnih vještina, učenje na meteorološkoj stanici, terenska i učionička nastava. Učenici su sudjelovali i u izletima koji su također organizirani od strane Crvenog križa: odlazak na ranč, obilazak grada Orahovice (vodenica, stara lokomotiva Ćiro, mauzolej kneginje Ružice), jezero, muzej, odlazak u disco, posjet ZOO vrtu u Našičkom Markovcu. Učenici su prošli obuka neplivača kao program koji je verificiran od Zavoda za školstvo RH – u trajanju od 20 sati obuke kroz stručno vodstvo učitelja plivanja.

U Školi u prirodi učenici su stekli  znanja na zaista poseban način, prateći sve prirodne promjene u pravom smislu riječi, te uočavajući njihove međusobne uzročno-posljedične odnose. Uočavanjem odnosa u prirodi učenici su stekli osnovne spoznaje o samoj prirodi, odnosu čovjeka prema prirodi, važnosti suživota čovjeka i prirode. Na ovakav način učenici su dobili priliku za bolje međusobno upoznavanje djece i pravilnije pedagoško djelovanje u različitim situacijama. Iz svega toga proizlazi i jedna važna zadaća Škole u prirodi, a to je humani odnos prema prirodi i razvoj ekološke svijesti.

Učiteljica: Monika Mužar – Kos

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr