Dan sigurnijeg interneta

Autor: Maja Milinković, 17. 2. 2020.

Ove školske godine prijavili smo se za sudjelovanje u zajedničkom obilježavanju Dana sigurnijeg interneta 11. veljače 2020. godine, organiziranog od strane Centra za sigurniji Internet s partnerima i suradnicima. CSI organizira aktivnosti i akcije s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima i djecom, ali također i roditeljima.

Učiteljice Jelena Baričević Momčilović i Maja Milinković, koristeći se materijalima edukacijskog paketa CSI-a, su učenicima šestih razreda kroz primjere iz svakodnevnog života objasnile što je to elektroničko nasilje i koji su njegovi oblici. Učenici su izrađivali oblake riječi (Word Art), kvizove (Microsoft Forms), križaljke (Crosswordlabs) te brošure (Microsoft Word). Također su održali videokonferenciju s učenicima područne škole Razbojište i njihovom učiteljicom Ljubicom Đurić pod nazivom „Veliki uče male“. Putem prezentacije objasnili su im što je elektroničko nasilje ili cyberbulling, koji znakovi mogu ukazivati na to da je dijete izloženo elektroničkom nasilju, koje su posljedice za žrtvu, a koje za počinitelja te što djeca trebaju napraviti ukoliko do nasilja dođe. Također su ih upoznali s pojmom krađe identiteta, trikovima kojima se lopovi služe kako bi doznali željene podatke te kako se zaštititi. Prije same videokonferencije, učenicima područne škole poslali su elektroničku poštu lažno se predstavljajući i tražeći osobne podatke u zamjenu za novčanu nagradu, sudjelovanje u dobrotvornom sakupljanju priloga za očuvanje ugrožene životinjske vrste te korisničko ime i lozinku kako bi uklonili grešku u sustavu. Sva tri maila učenici su prepoznali kao prijetnju i pokušaj krađe, uz popratno objašnjenje zašto, što je i bio cilj.

Povodom Dana sigurnijeg interneta učenici osmih razreda, razrednica Martina Jantoš i psihologinja Marija Žigmundić sudjelovali su u radionici pod nazivom  „Idi, vidi, upoznaj....e-nasilje prepoznaj!“ Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana sigurnijeg interneta u osmim razredima je bilo elektroničko nasilje. Učenici su pomoću video-isječaka prepoznavali i navodili različite oblike rizičnih ponašanja na internetu, prepoznavali uzroke i posljedice rizičnih ponašanja na internetu i e-nasilja te povezali s vlastitim iskustvom. Na kraju su učenici navodili ponašanja koja će promijeniti, tako da ubuduće smanje opasnost od neželjenih događaja na internetu.

Učiteljica Ljubica Đurić i učenici 1. i 3. razreda PŠ Razbojište Dan sigurnijeg interneta obilježili su kroz zadatke poput oluje ideja na temu Internet i e-nasilje, anketu o sigurnosti na internetu, videokonferenciju „Veliki uče male“, rješavanje radne bilježnice CSI-a, te strip na temu Crvenkapica na Facebooku. Igrali su čovječe ne ljuti se (materijal s www.netica.hr) što ih je najviše oduševilo.

Dan sigurnijeg interneta učiteljica Patricija Hercog i 3. razred PŠ Budimci obilježili su na sljedeći način. Kroz uvodni razgovor učiteljica je navodila učenike neka sami kažu koji dan obilježavamo danas (11. veljače 2020.) i zašto je bitno ovaj dan obilježiti na odgovarajući način. Olujom ideja učenici su izrađivali oblake riječi u alatu WordArt. Pojedinačno i samostalno su  rješavali kviz (10 pitanja za testiranje sigurnosti vašeg djeteta na internetu). Također su osmišljavali savjete za sigurno korištenje interneta koje bi dali svojim vršnjacima. Crtali su strip Sigurnost na internetu/Zaštita osobnih podataka. Učenici su si u skupini međusobno podijelili zadatke i zaduženja tko će što napraviti za razredni plakat Savjeti za sigurno korištenje interneta (traženje sličica na internetu, ispis sličica, izrezivanje sličica, bojanje istih, zapisivanje savjeta na ploču, slaganje materijala na plakat, lijepljenje, potpisivanje na plakat). Odrađena je i videokonferencija sa OŠ Sveti Matej, Viškovo, s učenicima 3. razreda i učiteljicom Ivanom Žagar - učenici učiteljice Patricije poučili su učenike učiteljice Ivane o sigurnosti na internetu tj. o savjetima za sigurno korištenje interneta, prikazali su im svoj plakat i sve što su učinili u razredu u sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta 2020. godine.

Učenici 6. razreda MŠ te 1. i 3. razreda PŠ Razbojište sudjelovali u rješavanju kviza Dan sigurnijeg Interneta 2020. (www.dansigurnijeginterneta.org). Za roditelje navedenih razreda održan je roditeljski sastanak na kojem su, uz predavanje na temu Elektroničko nasilje, učiteljice roditeljima podijelile promotivni materijali (knjižica Centra za sigurniji Internet te test „10 pitanja za testiranje sigurnosti Vašeg djeteta na Internetu“).

Neke od učeničkih radova možete pogledati u našoj fotogaleriji.

Veselimo se 9.veljači 2021. godine kada će se obilježavati sljedeći Dan sigurnijeg interneta.

Maja Milinković

Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač / H. Juhna 8, HR-31433 Podgorač / www.os-hjuhna-podgorac.skole.hr / os_podgorac@os-hjuhna-podgorac.skole.hr